Mysz TOP 5: Back to the 80’s – filmy animowane

W ramach cyklu o wartych uwagi produkcjach z lat 80-tych, Mysz cofa się do czasów dzieciństwa i przypomina kultowe filmy animowane.

Piąta część cyklu “Back to the 80’s“. Po filmach John Hughesa, filmach “dla dzieci”, komediach oraz strasznych filmach, przyszedł czas na filmy animowane (lub “baje”, jak lubi nazywać je Mysz).

Ponieważ dziś Mysz świętuje ze znajomymi swoje jutrzejsze ćwierćwiecze, filmy animowane zdają się idealnym tematem do krótkiego omówienia. Od lat twierdzę, że nigdy się nie jest za starym na oglądanie bajek, a nieustający sentyment do nich to jedna z cech, które pozwalają nam – w dowolnym wieku – poczuć się znowu dzieckiem. Oczywiście na “stare lata” możemy oglądać animacje z zupełnie innym podejściem niż robiliśmy to za młodu. Ale są filmy, zarówno te starsze jak i te nowsze, którym wciąż udaje się wywołać w nas dziecięcy zachwyt. Dla Myszy ostatnio takim filmem było Rise of the Guardians (LINK). Takim filmem wciąż pozostaje wymieniona na poniższej liście The Little Mermaid. Wy też z pewnością nadal macie takie filmy, które mimo 20stu, 30stu, 40stu czy nawet 50ciu lat na karku nadal mają na Was magiczny wpływ – pozwalają znowu w głębi duszy być dzieckiem.


Gwoli wyjaśnienia: ponieważ Mysz ma syndrom Wiecznego Dziecka i baje są dla niej jak słodycze, trudno mi się było podczas kompilowania tej listy ograniczyć li tylko i wyłącznie do pięciu filmów. Dziś więc, zamiast omówić Top 5 filmów omówię Top 5 studiów filmowych, spod których skrzydeł wyszły najlepsze baje lat 80-tych. A ponieważ Myszktóra oprócz tego że jest Gryzoniem jest także Leniwcemjest w ferworze przygotowań do urodzinowych obchodów, zmieniła trochę format wpisu: filmy są wymienione saute, bez Mysiego komentarza. Wszystkie i tak są na tyle wspaniałe, by bronić się same. I wszystkie, prędzej czy później, każdy szanujący się kinoholik/kinoman powinien obejrzeć.

Część piąta:
Filmy animowane

Walt Disney Pictures

The Fox and the Hound (1981)

Samotna wdowa Tweed przygarnia małego liska Toda, którego matkę zabił myśliwy. Wkrótce psotny lisek poznaje pieska Coppera, który mieszka na sąsiednim podwórku ze swoim panem Amosem Slade’m i starym psem myśliwskim Chiefem. Lisek i pies zaprzyjaźniają się i przysięgają , że zostaną przyjaciółmi na zawsze. Jednak upływający czas wiele zmienia. Oba zwierzęta dorastają, a Copper staje się psem myśliwskim. Czy przyjaźń psa i lisa przetrwają?
[źródło: Filmweb]
 
 
The Black Cauldron (1985)
Młody świniopas Taran marzy, by zostać słynnym wojownikiem, jednak obecnie musi opiekować się świnią o imieniu Hen-Wen. Pewnego dnia świnia zaczyna się dziwnie zachowywać i chłopak dowiaduje się o jej magicznych zdolnościach, a także o magicznym kotle, który posiada wielką moc. Kocioł ten jest poszukiwany przez okrutnego Rogatego Króla, który chce posłużyć się nim, by stworzyć armię złożoną z umarłych wojowników.
[źródło: Filmweb]
The Great Mouse Detective (1986)
Zaginął znany wytwórca zabawek! Tylko słynny super detektyw Bazyl z Baker Street może rozwikłać zagadkę. Z zaufanym Dr. Dawsonem u swego boku, Bazyl odkrywa, że za porwaniem stoi jego wielki wróg, arcyłotr Profesor Ratigan. Musi użyć swoich wszystkich detektywistycznych zdolności by odnaleźć wytwórcę zabawek, uwolnić go i oddać jego zrozpaczonej córce Oliwii.
[źródło: Filmweb]
Oliver and Company (1988)
Animowana wariacja na temat “Olivera Twist” Charlesa Dickensa. Tym razem akcja zostaje przeniesiona do współczesnego Nowego Jorku, a w rolach głównych wystąpiły zwierzęta. Oliver jest zaniedbanym rudawym kociakiem, sierotą zagubioną w wielkim, nieprzyjaznym mieście. Nie ma się gdzie podziać, nie ma się do kogo zwrócić o pomoc. Nieoczekiwanej lekcji przetrwania udziela mu zuchwały pies Bajer, członek bandy bezpańskich czworonogów, które wspierają poczciwego zbieracza złomu o imieniu Fajans. Wkrótce też Oliver znajduje sobie dom. Przygarnia go samotna dziewczynka, mała Jenny.
[źródło: Filmweb]
 
The Little Mermaid (1989)
Ariel jest radosną, lubiącą figle i zabawę syrenką. Żyje w podwodnym królestwie razem ze swoim ojcem – Królem Trytonem i siostrami.  Jednak nie morskie głębiny, a ląd fascynuje Ariel najbardziej… Gdy pewnego dnia ratuje z głębin przystojnego księcia Eryka, za wszelką cenę postanawia trafić do świata ludzi. W tym celu zawiera układ z morską wiedźmą Urszulą, która spełnia największe marzenie Ariel w zamian za jej cudowny, syreni głos. Wydawałoby się, że od tej pory wszystko potoczy się jak w przysłowiowej bajce, ale czy na pewno…?
[źródło: Filmweb]

——————————————————————————————————–

  Hanna-Barbera Studios

Scooby-Doo! and the Reluctant Werewolf (1988)
Hrabia Dracula ma problem z tym, kto zajmie miejsce wilkołaka w rajdzie upiorów. Rozwiązanie jest w zasięgu ręki. Jest bowiem napisane, że co 500 lat, kiedy księżyc jest w pełni przez 3 dni z rzędu, istnieje możliwość, by stworzyć nowego wilkołaka. Tego wątpliwego honoru może dostąpić Kudłaty, młody kierowca rajdowy. Po dwóch próbach Kudłaty w końcu przechodzi zmianę i razem ze swoją dziewczyną Cokie, Scooby Doo oraz ze Scrappy-Doo zostaje przewieziony do zamku Draculi. Jeśli kierowca wystartuje w rajdzie i wygra, odzyska wolność.
[źródło: Filmweb]

Heidi’s Song (1982)
Pięcioletnia Heidi po śmierci rodziców przenosi się do domu swojego dziadka w Alpach. Starszy pan uznawany jest przez okolicznych mieszkańców za pustelnika i dziwaka, który samotnie przesiaduje w domku na szczycie góry i nie schodzi do wioski nawet podczas najsroższych zim. Radosna i pełna ciepła dziewczynka podbija serce dziadka, zaprzyjaźnia się z Piotrkiem, pasterzem kóz, i cieszy się wolnością wśród przepięknej alpejskiej przyrody. Szczęście Heidi mąci jednak nieoczekiwana przeprowadzka do Frankfurtu, gdzie ma dotrzymywać towarzystwa chorej dziewczynce, Klarze.
[źródło: Świat Książki]

    ———————————————————————————————————-

Sullivan Bluth Studios

An American Tail (1986)
Pełnometrażowy film animowany Dona Blutha i Davida Kirschnera opowiada o niesamowitej podróży małej i odważnej myszki o imieniu Feiwel na przełomie XIX wieku. Podczas długiej podróży statkiem z Rosji do Ameryki bohater zostaje zmyty z pokładu, by następnie trafić cudem do nowojorskiego portu. Zanim Feiwel zdoła odnaleźć rodzinę, musi pokonać wiele trudności i zasadzek czyhających w pięknym, lecz i niebezpiecznym, nowym świecie.

[źródło: Filmweb]

The Land Before Time (1988)
Zanim ruszył czas Ziemia była zamieszkana przez dinozaury.
Z powodu suszy wszystkie stworzenia podążają do Wiecznie Zielonej Doliny, gdzie nie brakuje ani wody, ani zawsze pokrytych liśćmi drzew.Osierocony mały brontozaur Stopka wraz z zadziorną Sarą, mądrą Ducky, skrzydlatym Petrie i leniwym Spike’em muszą odnaleźć drogę do wymarzonej krainy i stawić czoła wielu niebezpieczeństwom, w tym krwiożerczemu Tyranozaurusowi. Długa podróż stanie się dla nich wszystkich nauką o przetrwaniu, przyjaźni i wzajemnej pomocy.
[źródło: Filmweb]
All Dogs Go To Heaven (1989)
Pies Charlie prowadził niezbyt ciekawy i dobry żywot. Był właścicielem dobrze prosperującego kasyna. Jednakże było ono solą w oku jego konkurenta – psa Carface’a, który doprowadził do zniszczenia kasyna i śmierci Charliego. Charlie wylądował w Niebie, ale tylko dlatego, że wszystkie psy tam idą po śmierci. Charlie podstępem kradnie swój zegar życia i wraca na ziemię, gdzie teraz gdy posiada zegar jest praktycznie nieśmiertelny. Wie jednak, że za to co zrobił grozi mu pójście do Piekła. Wraz ze swym wiernym towarzyszem, psem Itchym i małą osieroconą dziewczynką, zdobywa pieniądze na planowaną zemstę na Carface’ie. Doprowadza to do wojny psich gangów, a Charlie musi tylko pilnować swojego zegarka
[źródło: Filmweb]

———————————————————————————————————

  Amblin Entertainment

Who Framed Roger Rabbit? (1988)
Hollywood, rok 1947. Eddie Valiant (Bob Hoskins), pechowy detektyw, zostaje wynajęty by udowodnić zdradę pięknej Jessiki Rabbit – żony gwiazdy kreskówek Rogera Rabbita – z właścicielem Toontown i fabryki gadżetów Marvinem Acme.Gdy jednak Acme zostaje zamordowany, wszystkie ślady wskazują na Rogera jako sprawcę zbrodni.
Valiantowi nie pozostaje nic innego, jak znaleźć prawdziwego zabójcę, aby oczyścić z podejrzeń swego nieszczęśliwego klienta. Ostro bierze się do roboty i odkrywa niecną intrygę, która ma doprowadzić do zagłady całego Toontown. 
[źródło: Filmweb]
———————————————————————————————————

 Studio Ghibli

Kaze no Tani no Naushika / Nausicaa of the Valley of the Wind (1984)
Tysiąc lat po wojnie zakończonej ekologicznym kataklizmem, Ziemia porośnięta jest toksyczną dżunglą, pełną ogromnych owadów-mutantów. Jedną z ostatnich zamieszkałych przez ludzi oaz jest królestwo zwane Doliną Wiatru – wieje tam “wiatr bogów”, odpędzający trujące opary. Gdy nieopodal rozbija się samolot przewożący potężną broń, sąsiedzi Doliny Wiatru planują użyć jej, by zniszczyć owady i dżunglę. Są nieświadomi, że ściągną w ten sposób zgubę na resztę ludności. Następczyni tronu Doliny Wiatrów, księżniczka Nausicaä, musi uratować swoje królestwo.
[źródło: Filmweb]
Tenkū no Shiro Rapyuta / Laputa: Castle in the Sky (1986)
Życie Pazu, osieroconego chłopca z górniczej osady, zmienia się w jednej chwili, kiedy prosto w jego ramiona z nieba spada dziewczynka z zawieszonym na szyi jasnozielonym kamieniem. Okazuje się, że Sheeta i jej tajemniczy naszyjnik są kluczami do odnalezienia mitycznego, unoszącego się gdzieś pośród chmur, pełnego tajemnic i skarbów zamku Laputa, wedle legendy niegdyś zamieszkiwanego przez wysoko rozwiniętą cywilizację. Sheeta musi uciekać przed wojskiem oraz powietrznymi piratami, którzy za wszelką cenę chcą odnaleźć legendarny zamek…
[źródło: Filmweb]
 
Hotaru no haka / Grave of the Fireflies (1988)
Akcja rozgrywa się pod koniec II Wojny Światowej w Japonii. 14-letni Seita i jego młodsza siostra Setsuko próbują poradzić sobie z wojenną rzeczywistością. Są świadkami zagłady setek ludzi, widzą amerykańskie bombowce B-29 transportujące bomby atomowe. Kiedy Amerykanie bombardują ich rodzinne miasto, Kobe, Seita i Setsuko zmuszeni są je opuścić. Ich życie od tego momentu zamienia się w dramat. Jedyną radość w nowych realiach sprawiają im świetliki, które zamieszkują w niewielkim schronie – ich tymczasowym domu.
[źródło: Filmweb]
   
Tonari no Totoro / My Neighbor Totoro (1988)
Dwie dziewczynki, Mei i Satsuki, wraz z ojcem i zmagającą się z ciężką chorobą mamą przeprowadzają się na wieś, do opuszczonego, nieco tajemniczego domu. Szybko odkrywają, że spokojna sielska okolica przepełniona jest magią. Najpierw siostry spotykają mieszkające w ich domu tajemnicze czarne kulki, później poznają łagodne i życzliwe duchy lasu, a wśród nich niezwykłego Totoro. Kiedy młodsza dziewczynka zaginie, okaże się, jak cenna jest ta przyjaźń… 
[źródło: Filmweb] 
Majo no takkyubin / Kiki’s Delivery Service (1989)
Kiki właśnie skończyła 13 lat i jest młodą wiedźmą, specjalistką w lataniu na miotle. Zgodnie z tradycją musi spędzić rok z dala od domu w innym mieście (miasteczku) gdzie jeszcze nie ma żadnych wiedźm. Ma to ją nauczyć niezależności i nabraniu praktyki w czarowaniu. Kiki wraz ze swoim czarnym kotem Jiji wyprowadzają się do miasta nad morzem. Tam dzięki wsparciu ze strony Pani Piekarz, otwiera własny biznes, szybkie, lotnicze dostawy towaru – tytułowe Kiki’s Delivery Service.

[źródło: Filmweb]

———————————————————————————————————

A na sam koniec jeszcze wspomnę o mało znanej animacji studia Kushner-Locke, którą Mysz swego czasu oglądała na okrągło: The Brave Little Toaster.

The Kushner-Locke Company

The Brave Little Toaster (1987)
Mieszkający w górskiej wiosce chłopiec przeprowadza się pewnego dnia do wielkiego miasta. Grupa domowych sprzętów, tęskniąc za swym właścicielem, postanawia go odnaleźć. Pod przewodnictwem dzielnego Tostera, odkurzacz Kirby, elektryczny koc Blankee, Radio i Lampa wyruszają w pełną niebezpieczeństw i przygód drogę. Miasto okazuje się być bardzo niebezpieczne dla małych przyjaciół. Zagrażają im zbieracze złomu i inni źli ludzie. Jednak dzielne domowe urządzenia nie poddadzą się łatwo.
[źródło: Filmweb]
———————————————————————————————————

I to by było na tyle. W wolnej chwili wrócę jeszcze do tego postu i postaram się napisać parę słów o każdym filmie. Może z paru uda mi się nawet zrobić powtórkę? Bardzo dawno nie widziałam filmów Dona Blutha, a swego czasu byłam absolutnie zakochana w An American Tail (Mysz pierwszy raz film widziała po swoim przyjeździe do USA w młodym wieku i bardzo się z głównym bohaterem identyfikowała.
A Wy które filmy animowane pamiętacie z tego okresu?


W przyszłym tygodniu część 6taBack to the 80’s: komedie romantyczne!


 
Thanks to Erica for being my 80’s guru. You are – as they say – a gentleman and a scholar. I salute you.