Krótko o queerbaiting

Myszy słów kilka na temat kontrowersyjnego zjawiska.

Od dłuższego czasu zbieram się do notki o queerbaitingu. Temat ten co i rusz przewija mi się przez ekran na Tumblrze – który kocha wszelkiego rodzaju dyskryminacje, równouprawnienia i krucjaty – ale ostatnio wpłynął ponownie, tym razem w polskim zakątku Internetu, przy okazji notki Zwierza popkulturalnego o biseksualizmie.
W sekcji komentarzy wdałam się w długą dyskusję na ten temat, ostatecznie opuściwszy rozmowę bez “ostatniego słowa”, bo ręce mi już opadały i tylko się niepotrzebnie denerwowałam. Stwierdziłam, że queerbaiting to sprawa na tyle subiektywna, i na tyle zależna od wielu czynników, że chyba nie chcę jej dłużej poruszać, chyba że będę do tego zmuszona, albo ktoś mi wejdzie na odcisk.
Okazało się jednak, że niczym prawdziwie zacietrzewiona Mysz, I can’t let it go. Przy każdej okazji międliłam o tym Lubemu i prowadziliśmy całkiem długie – choć zgodne – dyskusje na temat zagadnienia. Aż w końcu stwierdziłam: dobra. Notki to ja z tego nie napiszę, bo nie mam tyle cierpliwości. Poza tym wyobraziłam sobie tę górę polemizujących ze mną komentarzy i po raz kolejny opadły mi łapki. Ale potem przypomniałam sobie, że blog to nie jedyne miejsce, gdzie mogę się wypowiedzieć.

Sobie tylko znanym sposobem namówiłam Lubego i Krzyśka byśmy omówili temat queerbaitingu w podcaście. Krzysiek, jako ten, co to “dopiero 5 minut temu dowiedział się co to i z czym to się je” posłużył za naszą maszynę do zadawania (wcale) inteligentnych pytań, dzięki czemu dyskusja nie składała się wyłącznie z rantującej Myszy i Kamila, który próbował mnie sprowadzić na sensowniejsze tory.
Jestem ciekawa, jak na taki temat zareagowali stali słuchacze podcastu. Tematyka queer była przeze mnie parokrotnie poruszana podczas nagrań – czy to w postaci filmów czy seriali o tej tematyce – ale nigdy w tak dużym stopniu.
I w sumie na tym sprawa by się skończyła, gdyby nie to, że parę dni temu dostałam na Asku pytanie o kolejny aspekt queerbaiting, który zresztą omawialiśmy z chłopakami w odcinku..
Dlatego postanowiłam, drogie Robaczki, podlinkować Wam ten odcinek. Potraktujcie to – jeśli zechcecie go wysłuchać – jako Myszy głos w kwestii queerbaitingu. Możliwe, że jeszcze kiedyś temat poruszę na blogu, ale na razie (jak ta żaba z dowcipu), mam już dość. Powiedziałam, co miałam do powiedzenia.
Idę dalej odpowiadać na pytania na Asku. Może ktoś chciałby jakieś zadać?

00:00:53 – zwiastun gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” – reakcje i rozkminy
00:07:30 – powieść „Dożywocie” Marty Kisiel
00:11:30 – powieść „Przedksiężycowi III” Anny Kańtoch
00:16:12 – serial „Silicon Valley”
00:25:40 – gra „The Wolf Among Us” [epizod 4]
00:32:40 – film „Maleficent”/”Czarownica” okiem Kamila
00:39:22 – film „The Edge of Tomorrow”/”Na skraju jutra”
00:54:30 – kącik mailowy
01:12:30 – Publicystyka: problem queerbaitingu

Odcinek można też pobrać STĄD

PS. Gdybyście się jeszce nie zorientowali – tak, Mysz współprowadzi podcast ^_^