Rozwiązanie i wyniki konkursu Disneyowskiego.

Czy jesteś pewien, że wiesz wszystko o filmach Disneya? Poznaj odpowiedzi na konkursowe pytania!

Długo to trwało, głównie ze względu na dłubaninę przy domenie, ale wreszcie przyszła pora na ogłoszenie wyników urodzinowego konkursu Disneyowskiego, który Mysz zorganizowała na początku stycznia. Tak po prawdzie to formularze konkursowe były sprawdzone i ocenione już następnego dnia rano *uchyla się przed ostrzałem zgniłych pomidorów*, ale zależało mi na tym by przedstawić Wam nie tylko same poprawne odpowiedzi i listę zwycięzców, ale także opracować wyniki w formie wykresów. Tak więc dziękuję wszystkim za wyrozumiałość ^^

Ktoś może powiedzieć, że 14 osób (bo tyle zgłoszeń otrzymała Mysz) to dość mikra pula badanych, ale na Mysie potrzeby wystarcza, stając się namiastką pewnych trendów, które przy filmach Disneya można zauważyć. Nie sądzę bym daleko ekstrapolowała zakładając, że zgodnie z danymi przedstawionymi poniżej większość z Was nie widziała lub nie pamięta nic z takich filmów jak Wielki mysi detektyw czy Bernard i Bianka w krainie kangurów. Informacje te są istotne dla Myszy, która właściwie od momentu założenia bloga planuje serię notek o filmach Disneya. Dzięki poniższym danym będę wiedziała, na które filmy będę musiała bardziej szczegółowo omówić.

Stats3Kompilowanie danych statystycznych na tak niewielkiej próbce może się Wam wydać śmieszne, ale Mysz zawsze ciągnęło do statystyki i miałam z wyliczania procentów w Excelu niesamowitą frajdę. Zmusiło mnie to również do przemyślenia pewnych kwestii odnośnie zorganizowanej wieeeele miesięcy temu ankiety odnośnie ulubionych klasycznych filmów Disneya. Gwoli ścisłości, nie zapomniałam o tejże ankiecie i wciąż pamiętam, że obiecałam przedstawić Wam jej wyniki. Jest jednak bardzo możliwe, że w wyniku ostatnich przemyśleń ankieta zostanie zorganizowana po raz drugi, tym razem bez zaistniałych ostatnim razem wątpliwości i niejasności. So we have that to look forward to :)

Wracając jednak do konkursu. Domyślam się, że choć otrzymałam aż-i-tylko 14 zgłoszeń – przyznaję, że konkurs do łatwych nie należał – wiele z Was ściągnęło sobie formularz pytań by odpowiedzieć na nie na spokojnie, we własnym zakresie. Mam nadzieję, że mieliście z odpowiadania na pytania tak wielką frajdę, jaką Mysz miała ze sprawdzania nadesłanych formularzy. Myślałby kto, że po czwartym sprawdzaniu tych samych pytań miałabym dosyć, ale uśmiech na pyszczku i podekscytowanie towarzyszyło mi od pierwszego formularza aż do ostatniego. Tym bardziej, że niektórzy z Was nie ograniczali się li-jedynie do prostych odpowiedzi i czasem dodawali swoje komentarze, które Myszę niezmiernie cieszyły.

Niestety bywały też i smutne sytuacje. W kilku przypadkach w odpowiedziach panoszyły się literówki, wyraźnie powstałe z winny pośpiechu lub auto-correctu Worda; były też przypadki gdy Odpowiadający wpisał właściwą odpowiedź, ale w niewłaściwe pole. Mysz każdy przypadek rozważała indywidualnie, ale niestety nie zawsze byłam w stanie przymknąć oko na tego typu niedociągnięcia. Jeśli więc zauważycie w Waszym formularzu, że podana przez Was odpowiedź nie brzmi dokładnie tak jak ta podana przez Mysz, ale mimo to macie przyznany punkt, oznacza że albo Wasza odpowiedź mieści się w ramach tego co Mysz uznaje za poprawne, albo że uznałam Wasz ewentualny błąd za literówkę (tym bardziej że przy niektórych odpowiedziach widać wyraźnie, iż to Word pewne rzeczy poprzestawiał i niektórzy Odpowiadający w pośpiechu tego nie zauważyli).

Stats1Oprócz literówek, dużym problemem dla Myszy były także rozbieżności między polską a oryginalną wersją językową. Tworząc pytania Mysz poświęciła dużo czasu by w miarę możliwości posprawdzać obie wersje językowe i wynotować ewentualne różnice (np. fakt że mysi przyjaciele Kopciuszka po angielsku nazywają się Jac i Gus, a po polsku Jacek i Kajtek), ale nawet mój obsesyjny móżdżek czasem nie ogarniał zasad, według których tłumacze Disneya zmieniali pewne rzeczy w polskiej wersji językowej (czemu w 101 Dalmatyńczyków właściciel Pongo nazywa się Robert, zamiast angielskiego Roger?). W wypadku piosenek, uznawane był zarówno polskie jak i angielskie tytuły – które Mysz skrzętnie sobie wynotowała – choć i tu bywały przypadki gdy musiałam, nieraz wespół z Lubym, deliberować czy daną odpowiedź uznać czy nie. Jest to dla mnie kolejna bardzo istotna informacja, bo wychodzi na to, że w Polsce świadomość animacji Disneya po angielsku jest niepokojąco niska. Oczywiście rozumiem, że w Polsce dubbing jest łatwiej dostępny, a i oglądając animacje w dzieciństwie częściej sięgało się po polskie głosy. Myślę jednak, że skoro jesteśmy już w wielu wypadkach w wieku wykraczającym poza lata młodzieńcze, i skoro interesujemy się filmami, warto też sięgnąć po Disneya także w oryginale. Mysz weźmie to pod uwagę przy okazji swego cyklu notek o filmach Disneya i będzie aktywnie starała się Was zachęcić do sięgania także po anglojęzyczne wersje ukochanych animacji.

Stats4

Wykres procentowej znajomości animacji ze względu na rok premiery filmu. (Kliknij aby powiększyć)

Niespodziewanym zaskoczeniem była dla Myszy zbieżność Waszych odpowiedzi. W rozpisce poprawnych odpowiedzi oraz danych statystycznych można z łatwością zauważyć, które filmy znacie i pamiętacie najlepiej. Fakt, że na związane z tymi filmami pytania wszyscy odpowiadaliście poprawnie (np. Co oddała Arielka w zamian za parę nóg?) wcale mnie nie dziwi. Natomiast fascynujące dla mnie było, gdy duża część Odpowiadających udzielała na jedno pytanie tej samej lub zbliżonej -błędnej- odpowiedzi. Dobrym tego przykładem jest pytanie #243, gdzie najwyraźniej wszystkim zakodowała się w głowie informacja z oryginalnej baśni braci Grimm, a nie wersji Disneya.

Z bardziej osobistego punktu widzenia, Mysz musi przyznać, że troszkę jej smutno, iż jedną z animacji plasujących się najniżej na liście procentowej znajomości jest mój ukochany Miecz w kamieniu. W ogóle Mysia “classic Disney Top 3” (Miecz w kamieniu, Śpiąca Królewna, Robin Hood) oraz “new Disney Top 5” (Atlantyda, Nowe Szaty Króla, Planeta Skarbów, Mój brat niedźwiedź, Lilo i Stitch) plasują się wyjątkowo nisko na liście. Tylko w przypadku Lilo i Stitch Wasza znajomość filmu przekracza 55%. Jednak Mysz chooses to look on the bright side – będę miała jeszcze większą frajdę, mogąc  przybliżyć Wam moje ukochane produkcje Disneya.
A tak zupełnie na marginesie: Mysz bije brawo wszystkim którzy udzielili poprawnych odpowiedzi na pytania związane z Bernard i Bianka w krainie kangurów. Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja znam i lubię ten film :)

Stats2(procent)

Alfabetyczną statystykę wdłg tytułów filmów można zobaczyć klikając TUTAJ.

Przejdźmy jednak do sprawy najistotniejszej, czyli ogłoszenia zwycięzców. Po długim namyśle, Mysz postanowiła zakończyć konkurs po pierwszym etapie. Sporo z Was miało dużo frajdy z odpowiada na pytania, ale musiałam także wziąć pod uwagę sygnały, że pierwszy etap był dość trudny, a i liczba pytań w pewnym momencie zaczynała nużyć. Oczywiście nie musi to być prawdą w każdym przypadku, ale nie chcę Wam wmuszać czegoś, co Was męczy. Nie bójcie się jednak: pozostałe pytania jeszcze się kiedyś na blogu pojawią, tak więc będziecie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę. Z pewnością nie jest to też ostatni konkurs na MyszaMovie.

Osoby które wysłały do Myszy konkursowe zgłoszenia powinny były dziś otrzymać zwrotne maile ze sprawdzonymi formularzami oraz instrukcją postępowania w wypadku zakwalifikowania się do zwycięskiej dziesiątki. A oto i ona!

WYNIKI KONKURSU:

Disney_wyniki

Wygranym Mysza serdecznie gratuluje i uprasza, by sprawdzili pocztę, czy przypadkiem nie czeka na nich mail. Musicie wszak wybrać sobie nagrodę!*
*Przypominam, że osoba która zajęła pierwsze miejsce jako pierwsza wybiera swoją nagrodę spośród 10 filmów, druga osoba wybiera jako druga spośród 9 filmów, i tak dalej…

A jest spośród czego wybierać! Mysz ogromnie się cieszy, że udało jej się zakupić w ramach nagród przede wszystkim te mniej znane animacje Disneya, w tym biednego Wielkiego mysiego detektywa, który uplasował się na najniższej pozycji w statystykach, a także kilka moich ukochanych filmów. Liczę na to, że wyposażeni w takie nagrody poczujecie się zachęceni do nadrobienia i przypomnienia sobie paru mniej kasowych produkcji ze studia Myszki Miki. Przydałoby się podbić statystyki, kochani – Wasza ogólna znajomość Disneyowskich animacji wynosi zaledwie 45%!

DVDs

POPRAWNE ODPOWIEDZI:

 Legenda:
Kolor czerwony – 0/14 osób udzieliło poprawnej odpowiedzi
Kolor pomarańczowy – 1/14 osób udzieliło poprawnej odpowiedzi
Kolor złoty – 2/14 osób udzieliło poprawnej odpowiedzi
Kolor fioletowy – 12/14 osób udzieliło poprawnej odpowiedzi
Kolor granatowy – 13/14 osób udzieliło poprawnej odpowiedzi
Kolor zielony – 14/14 osób udzieliło poprawnej odpowiedzi

1. OLIVER I SPÓŁKA: Gdzie mieszka psi gang Fagina?
Na barce.
Odpowiedzi typu „Na łodzi” lub „W Nowym Jorku” również były uznawane.

2. BERNARD I BIANKA W KRAINIE KANGURÓW: Kto ukrył orle jajka przed Johanną?
Bernard.
Tylko jedna osoba odpowiedziała na to pytanie poprawnie. Mysz miała ochotę przytulić ją z całej siły i na siłę karmić faworkami. Well done you!

3. OGÓLNE: Który film jako pierwszy został oparty o losy autentycznej postaci historycznej?
Pocahontas.
Król Artur i Robin Hood to, dyskusyjnie, postacie legendarne.
Ulubiona odpowiedź Myszy: “Popcahontas” (przypadkowa literówka, ale jak piękna!)

Popcahontas

4. TARAN I MAGICZNY KOCIOŁ: Jak nazywa się pomagier Rogatego Króla?
Creeper, czyli po polsku Pełzacz.

5. ROGATE RANCZO: Ile małych świnek żyje na farmie gdzie mieszkają główni bohaterowie?
Trzy.
Jestem ciekawa ile z Was strzeliło i trafiło ;)

6. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (0)
101 Dalmatyńczyków – Cruella DeVil (Cruella DeMon)
Tu istotna uwaga: w przypadku pytań muzycznych uznawałam jedynie odpowiedzi, które podawały zarówno tytuł filmu jak i tytuł piosenki (polski lub angielski).

7. ZAPLĄTANI: Jakim zwierzęciem jest Maximus?
Koniem.
Bardzo upartym ;)

8. PLANETA SKARBÓW: Jak brzmi nazwa karczmy prowadzonej przez matkę Jima?
Benbow Inn. Samo “Benbow” również uznawałam.

9. PIĘKNA I BESTIA: Skąd Belle dowiedziała się o chorobie i zagubieniu w lesie ojca?
To pytanie mogło być trochę niejasne, ponieważ ojciec Belle dwukrotnie gubi się w lesie – raz na początku filmu, gdy w drodze na targ trafia do zamku Bestii (wówczas Belle orientuje się, że coś jest nie tak, ponieważ Filip wraca do domu bez jej ojca), drugi raz gdy wyrusza by ‘uratować’ Belle z rąk Bestii (wówczas Belle dowiaduje się o tym dzięki magicznemu zwierciadłu Bestii). Myślałam czy uznawać obie odpowiedzi, ale ostatecznie uznawałam tylko drugą wersję. Głównie dlatego że w pierwszym przypadku ojciec Belli nie był zagubiony w lesie, a uwięziony w zamku Bestii. Bella oczywiście o tym nie wiedziała, ale gdybym chodziło wersję #1, konstrukcja pytania byłaby: “Skąd Bella wiedziała, że coś przytrafiło się jej ojcu w drodze na targ?”.

10. ALLADYN: W jakie zwierzę zmienia się Jafar podczas finałowej walki z Aladynem?
Odpowiedzi “w węża” lub “w kobrę” były jednakowo uznawane.

11. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (1)
Piotruś Pan – You Can Fly! You Can Fly! You Can Fly! (Lećmy tam!)

12. KOPCIUSZEK: Na jakim instrumencie gra jedna z przyszywanych sióstr Kopciuszka?
Anastazja grała na flecie poprzecznym, Gryzelda (czy też Drizella, w anglojęzycznej wersji) śpiewała. Na fortepianie akompaniowała im matka.

13. ROGATE RANCZO: Jak nazywa się mleczna farma Pearl?
Skrawek nieba (Patch of Heaven).

14. PIOTRUŚ PAN: Jak miał na imię pies państwa Darling?
Nana.

15. KRÓL LEW: Kto w finale zabija Skazę?
Skaza nie ginie zrzucony ze skały przez Simbę, ani w pożarze. Ginie niejako off-camera, zagryziony przez hieny.

16. ARYSKOTRACI: Jakimi zwierzętami są siostry Amelia i Abigail, które kociaki spotykają w drodze do Paryża?
Gęsiami.

17. HERKULES: Za ile lat Moiry przewidziały zrównanie się planet?
Za 18 lat. Czy też zgodnie z cytatem z filmu: “Za 18 lat, dokładnie” (“In 18 years, precisely”).

18. POCAHONTAS: Jak nazywa się asystent Radcliffe’a?
Wiggins.

19. OGÓLNE: Które film jako pierwszy opowiadał oryginalną historię (nie opartą o książkę lub baśń)?
Chociaż Król Lew był inspirowany “Hamletem”, a także biblijnymi losami Józefa i Mojżesza, jest w istocie pierwszą oryginalną fabułą Disneya. Wszystkie(!) poprzednie powstały w oparciu o dzieła literackie lub uprzednio wymyślone fabuły.

20. DZWONNIK Z NOTRE DAME: Jak ma na imię lider cygańskiej bandy?
Clopin.
Tu pojawiła się jedna z moich ulubionych odpowiedziowych literówek: “Chopin” :D
Niestety w wypadku odpowiedzi na nie-muzyczne pytania nie byłam już tak tolerancyjna w obliczu literówek.

21. ALICJA W KRAINIE CZARÓW: Biały królik w pewnym momencie bierze Alicję za swoją pokojówkę i prosi ją o przyniesienie czegoś z jego domu. O co prosi królik?
O przyniesienie rękawiczek.

22. LILO I STITCH: Gdzie na początku filmu pracuje Nani, siostra Lilo?
W restauracji/barze/knajpie.

23. ALLADYN: Jak nazywa się miasto w którym rozgrywa się akcja filmu?
Agrabah.

24. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (2)
Dzwonnik z Notre Dame – God Help the Outcasts (Modlitwa Esmeraldy)

25. RALPH DEMOLKA: Prawą ręką Króla Kandyza jest cukierek, Kwaśny Paź. Jakiego jest koloru?
Zielonego.

26. KRÓL LEW: Jak ma na imię matka Simby?
Sarabi.

27. KRÓL LEW: Co oznacza „Hukana Matata”?
Nie martw się (“no worries“).

28. HERKULES: Jak mają na imię dwaj pomagierzy Hadesa?
Ból i Panik (Pain and Panic).

29. DZWONNIK Z NOTRE DAME: Kim są trojaczki Jean Marie, Anne Marie i Louise Marie?
Dzwonami.

30. ŚPIĄCA KRÓLEWNA: Sukienka Aurory ma tendencję do zmieniania kolorów w trakcie filmu. Jakie kolory przybiera sukienka Aurory?
Różowy i niebieski (oraz różowo-niebieski ^^).

31. BERNARD I BIANKA W KRAINIE KANGURÓW: Co najbardziej lubi jeść Johanna?
Jajka.

32. DINOZAUR: Kim są dla siebie Neera i Kron?
Rodzeństwem.

33. KSIĘGA DŻUNGLI: Jakim gatunkiem małpy jest król Louie?
Orangutanem.

34. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (3)
Zakochany Kundel – Bella Note (Cudowna noc).

35. ATLANTYDA – ZAGINIONY LĄD: Jaka istota drzemiąca na dnie oceanu broni Atlantydy?
Lewiatan.

36. KSIĘGA DŻUNGLI: Jak miał na imię wąż który próbował zahipnotyzować Mowgliego?
Kaa.

37. BERNARD I BIANKA: Jak ma na imię albatros, który pomaga Bernardowi i Biance dostać się na mokradła?
Orville. Niestety nie mogłam uznać odpowiedzi “Wilbur”, bo choć taka postać się w przygodach Bernarda i Bianki pojawia, ma to miejsce dopiero w Bernard i Bianka w krainie kangurów. Jak nietrudno się domyślić oba albatrosy, będące braćmi, zostały nazwani na część braci Wright.

38. PIĘKNA I BESTIA: Kim jest z zawodu ojciec Belli?
Wynalazcą.

39. ROBIN HOOD: Jaka nagroda czeka na zwycięzcę pojedynku łuczniczego?
Złota strzała i/lub pocałunek lady Marian.

40. KSIĘŻNICZKA I ŻABA: Jakim zwierzęciem jest pupilek Mamy Odie?
Wężem.

41. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (4)
Mała syrenka – Part of Your World (Naprawdę chcę).

42. PIĘKNA I BESTIA: Zwiedzając pałac Bestii, Belle trafia na portret tajemniczego mężczyzny. Co odwraca jej uwagę zanim zdąży się mu przyjrzeć?
Poblask magicznej róży.

43. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (5)
Piękna i Bestia – Be Our Guest (Gościem bądź).

44. DUMBO: Dumbo i jego mysi przyjaciel pewnego dnia budzą się w przedziwnym miejscu. Gdzie?
Na drzewie.

45. ZAKOCHANY KUNDEL: By uwolnić pysk Lady z kagańca, Tramp zabiera ją do zoo, gdzie prosi o pomoc pewne zwierzę. Jakie?
Bobra. Odpowiedź “Krokodyla” również była uznawana, ponieważ było to pierwsze zwierzę w Zoo do którego Tramp chciał się zwrócić.

46. ROBIN HOOD: Książę Jan ma specyficzny nerwowy tik. Co robi?
Ssie kciuk i/lub ciągnie się za ucho. No i płacze za swoją mamą ;)

Disney_RH_PrinceJohn

47. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (6)
101 Dalmatyńczyków – Dalmation Plantation (Hodowla dalmatyńczyków/Te pieski to nasza rodzinka).

48. LILO I STITCH: Pan Bąbel ma na knykciach wytatuowane pewne słowo. Jakie?
Kobra. Tu ukłon w stronę osoby, która zacytowała mi cały dialog z filmu, gdzie pada odpowiedź na to pytanie :)

49. BERNARD I BIANKA W KRAINIE KANGURÓW: Jak ma na imię wielki złoty orzeł?
Marahute.
Sersiously, you guys. Tylko dwie osoby znały odpowiedź. Musicie -koniecznie- nadrobić Bernard i Bianka w krainie kangurów!

50. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (7)
Dzwonnik z Notre Dame – Hellfire (Z dna piekieł).

51. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (8)
Król Lew – Be Prepared (Przyjdzie czas).

52. MAŁA SYRENKA: Mewa Blagier wymyśla śmieszną nazwę dla widelca znalezionego przez Ariel. Jak brzmi ta nazwa?
Wihajster albo wyhajster. Po angielsku: dinglehopper.

53. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (9)
Alladyn – Prince Ali (Książę Ali).
Ze względu na trąby utwór ten często był mylony z czymś z Miecza w kamieniu.

54. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (10)
Mała syrenka – Under the Sea (Na morza dnie).

55. BAMBI: Jak ma na imię ukochana Bambi?
Felinka (Faline).

56. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (11)
Król Lew – Hakuna Matata.

57. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (12)
Zakochany Kundel – The Siamese Cat Song (Kocia piosenka).
Wariacje tytułu typu “Piosenka syjamskich kotów” również były uznawane.

58. 101 DALMATYŃCZYKÓW: Ile szczeniąt mają na początku filmu Pongo i Czika (Perdita)?
Piętnaście.

59. DINOZAUR: Gdy bohaterowie docierają do Krainy Narodzin, lemur Zini wykrzykuje coś na widok leżącego pośrodku krainy jeziora. Co wykrzykuje Zini?
It comes with a pool!” (Basen!) ^_^

60. OLIVER I SPÓŁKA: Na jakim instrumencie gra Jenny, nowa właścicielka Olivera?
Na fortepianie.

61. LIS I PIES: Kto adoptuje Toda, małego liska?
Wdowa Tweed.

62. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (13)
Pocahontas – Virginia Company (Virginia Company/Nowy świat).
Najczęściej mylono ten utwór z czymś z Miecza w kamieniu. To pewnie przez te werble :)

63. KRÓLEWNA ŚNIEŻKA: Kto jako pierwszy został wysłany na przeszpiegi, gdy krasnoludki myślały, że zalągł im się w domu potwór (gdy w istocie była to drzemiąca Śnieżka)?
Gapcio :)

64. ALLADYN: Co próbuje ukraść Alladyn podczas swojej pierwszej piosenki?
Bochenek chleba.

AllThisForALoafOfBread

65. ALICJA W KRAINIE CZARÓW: Ile w ciągu roku jest „nieurodzin”?
Zarówno odpowiedzi “364 dni w roku” jak i “365 dni w roku” były przyjmowane. Każdy ma w roku tylko jedne urodziny, ale za to 364 nieurodzin. Natomiast ogólnie nieurodzin jest tyle, ile dni roku :)

66. OGÓLNE: Jaki film rozpoczyna tzw. Renesans Disneya?
Mała syrenka.

67. ŚPIĄCA KRÓLEWNA: Jak ma na imię wierny wierzchowiec księcia Filipa?
Samson.

68. NOWE SZATY KRÓLA: Yzma początkowo chciała zamienić Kuzko w jakie zwierzę?
“O, już wiem! Zamienię Kuzco w pchłę, małą bezbronną pchłę. A potem włożę tę pchłę do pudełka, a to pudełko w drugie pudełko, to drugie pudełko wyślę do siebie pocztą. A gdy dojdzie, a-ha-ha, rozwalę ją młotkiem! Genialne, genialne, genialne, no cudne wręcz! Albo, żeby nie marnować znaczka, normalnie otruję go tym!.” ^_^

69. ALLADYN: Jaki słynny aktor podkładał głos Dżina w angielskiej wersji językowej?
Robin Williams.

70. PIĘKNA I BESTIA: Jakie jest ulubione zajęcie/hobby Belli?
Czytanie książek.

71. PIĘKNA I BESTIA: Jaki prezent podarowuje Belli Bestia?
Bibliotekę i/lub magiczne zwierciadło.

librarybitch

72. MIECZ W KAMIENIU: Sir Ektor nagminnie zwraca się do Merlina niewłaściwym imieniem. Jakim?
Marvin.

73. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (14)
Kraina lodu – Love Is An Open Door (Miłość stanęła w drzwiach).

74. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (15)
Mała syrenka – Daughters of Triton (Córki Trytona).

75. LIS I PIES: Gdy Tod zostaje sam w lesie, naraża się na gniew borsuka. Jakie inne leśne zwierzątko pozwala mu spać w swojej norze?
Jeżozwierz.

76. ARYSKOTRACI: Aryskotraci znajdują wsparcie w postaci imieniem Rokfort. Jakim jest on zwierzęciem?
Myszą ^_^

77. PINOKIO: Kim jest z zawodu Gepetto?
Snycerzem. Odpowiedź “Stolarzem” również była uznawana.

78. KSIĘŻNICZKA I ŻABA: W filmie dowiadujemy się że ważka Ray kocha się w gwieździe wieczornej. Jakim ochrzcił ją imieniem?
Evangeline.

79. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (16)
Lilo i Stitch – “Devil in Disguise” Elvisa Presleya.

80. MIECZ W KAMIENIU: Kiedy odbywa się turniej rycerski?
W Nowy Rok.

81. ZAPLĄTANI: Dlaczego Matka Gothel potrzebuje korzystać z magicznej mocy Roszpunki?
Aby zachować wieczną młodość i urodę.

82. MÓJ BRAT NIEDŹWIEDŹ: Kenai i Koda spotykają parę zwierząt, które biorą echo własnych głosów za obelgi. Jakie zwierzęta spotykają Kenai i Koda?
Choć wszyscy uparcie twierdzili, że parę łosi, chodziło o parę górskich kozic (czy też kozłów).

83. ŚPIĄCA KRÓLEWNA: Jakie przybrane imię nosiła Aurora gdy mieszkała z wróżkami w lesie?
Różyczka (Briar Rose).

84. OGÓLNE: Tylko jedna Disnejowska księżniczka pocałowała złoczyńcę ze swojego filmu. Która?
Jasmina z Alladyna. Choć ujęła mnie odpowiedź “Anna z Frozen“, niestety (spoiler?) Anna i Hans nigdy się nie całują.

85. RODZINKA ROBINSONÓW: Co jest niezwykłego w big bandzie, który gra u Robinsonów?
Składa się z żab :)

86. MAŁA SYRENKA: Co oddaje Arielka w zamian za parę ludzkich nóg?
Głos.

87. ARYSKOTRACI: Gdzie mieszkają dwa psy które przeganiają Edgara?
W opuszczonym młynie pod Paryżem.

88. ALICJA W KRAINIE CZARÓW: Jak ma na imię kotka Alicji?
Dina (Dinah).

89. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (17)
Królewna Śnieżka – Whistle While You Work (Przy pracy gwiżdż jak kos)

90. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (18)
Alladyn – A Whole New World (Wspaniały świat).
Tu miałam moment zwątpienia, bo ktoś – nie będę pokazywać palcem kto! – udzielił jako odpowiedzi tytułu piosenki z polskiej wersji musicalu scenicznego. Ponieważ jednak staramy się skupić na Disneyu i -jego- wersji, odpowiedzi tej nie uznałam. Podobnie było w przypadku innej piosenki z Alladyna (Pytanie #275, piosenka 51).

91. PIOTRUŚ PAN: Na początku filmu Piotruś próbuje nieudolnie przymocować z powrotem swój cień. Czego używa?
Kostki mydła. To dopiero potem Wendy proponuje, że przyszyje mu cień igłą i nitką.

92. TARZAN: Jakim zwierzęciem jest Sabor?
Leopardem/panterą/jaguarem. Każda z tych odpowiedzi była przyjmowana, bo postanowiłam nie być drobiazgowa w kwestiach gatunków wielkich kotów ;)

93. ROBIN HOOD: Za jakie zwierzę przebiera się Robin aby wziąć udział w turnieju łuczniczym?
Za bociana.

Disney_RH_stork

94. PIORUN: Gdzie Marlenka i Piorun spotykają chomika Atyllę?
Na parkingu dla wozów kempingowych.

95. PLANETA SKARBÓW: Jak nazywa się statek który wynajmują Dr Doppler i Jim?
R.L.S. Legacy. Twórcy filmu nazwali statek na cześć Roberta Louisa Stevensona, autora książki “Wyspa skarbów”, na której oparto film.

96. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (19)
Księga Dżungli – I Wanna Be Like You (Chcę człekiem być).

97. RALPH DEMOLKA: Jak nazywa się gra w której Ralph Demolka jest czarnym charakterem?
Fix-It-Felix Jr. (Felix Zaradzisz).

98. PINOKIO: Jaką rolę odgrywają w życiu Pinokio świerszcz Jiminy?
Sumienia.

99. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (20)
Pinokio – I’ve Got No Strings (Na sznurku nikt nie trzyma mnie).

100. HERKULES: Jakiego miasta broni Herkules przed zakusami kolejnych potworów?
Teb.

101. DZWONNIK Z NOTRE DAME: Quasimodo ma w swoim pokoju w wieży ręcznie wykonaną makietę. Co ona przedstawia?
Plac przed katedrą. Odpowiedź “Paryż” również była uznawana.

102. DUMBO: Jak miał na imię mysi przyjaciel Dumbo?
Timothy P. Mouse (Timothy P. Mysz ^^).

103. POCAHONTAS: Kto zabija Kokouma?
Thomas, młody przyjaciel Johna Smitha.

104. OGÓLNE: Tylko jeden film rozgrywa się w Australii. Który?
Bernard i Bianka w krainie kangurów, jak sama nazwa wskazuje ;)

105. TARZAN: Dlaczego Jane i jej ojciec przyjeżdżają do Afryki?
Badać goryle.

106. KRAINA LODU: Rodzinę Kristofa można uznać za osobliwą. Dlaczego?
Bo są trollami.

107. MAŁA SYRENKA: Jak mewa Blagier nazywa fajkę?
Fajgot (po angielsku snarfblat).

108. DZWONNIK Z NOTRE DAME: Jak ma na imię koń Febusa?
Achilles.

109. TARAN I MAGICZNY KOCIOŁ: Kto pracował jako służąca w zamku Rogatego Króla?
Księżniczka Eilonwy.

110. 101 DALMATYŃCZYKÓW: Kim z zawodu jest Roger, właściciel Pongo?
Pisze piosenki. Odpowiedzi “Muzyk” czy “tekściarz” też były uznawane.

111. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (21)
Aryskotraci – Aristocats (Aryskotraci).
To był jedyny przypadek gdy sam tytuł filmu uznałam za satysfakcjonującą odpowiedź, ale tylko dlatego, że tytuł filmu i piosenki brzmi tak samo.

112. ŚPIĄCA KRÓLEWNA: Jak miał na imię kruk Maleficent?
Diablo. Film Maleficent z Angeliną Jolie zmienił to imię na Diaval.

113. DUMBO: Dzięki czemu Dumbo jest w stanie latać, nawet jeśli brakuje mu wiary w siebie?
Sporo osób napisało o wielkich uszach, ale chodziło o “magiczne piórko”, dzięki któremu Dumbo -myślał- że może latać.

114. BERNARD I BIANKA: Który kraj reprezentuje Bianca w mysiej organizacji?
Węgry (na cześć grającej Biankę węgierskiej aktorki, Evy Gabor).

115. ROBIN HOOD: Jak nazywa się kurza dama dworu lady Marion?
Lady Gdak (Lady Cluck).

116. PIORUN: Ulubiona zabawka Pioruna ma nieco nietypowy kształt. Co przedstawia?
Marchewkę.

117. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (22)
Herkules – I Won’t Say (I’m in Love) (Ani słowa).
Niestety nie uznawałam odpowiedzi “Nie powiem że…”, choć tak brzmi fragment piosenki. Nawet oficjalny teledysk do filmu, zaśpiewany przez Natalię Kukulską nosił tytuł “Ani słowa”.

118. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (23)
Mała syrenka – Kiss the Girl (Całuj ją).

119. ZAKOCHANY KUNDEL: Jeden z sąsiadów Lady, Wiarus, traci jeden ze swych zmysłów. Który?
Węch.
W sumie były niezłe szanse żeby strzelić w ciemno, ale i tak sporo odpowiedzi brzmiało “wzrok” albo “słuch” :)

120. BAMBI: Jak brzmi pierwsze słowo Bambiego?
Ptaszek! (Bird).
Ponieważ tylko dwie osoby udzieliły w miarę poprawnej odpowiedzi, postanowiłam nie czepiać się szczegółów i uznałam odpowiedź “Ptak” za poprawną.

121. PIOTRUŚ PAN: Co zgubił Piotruś w domu Darlingów?
Swój cień.

122. LIS I PIES: Kto w finale powstrzymuje Amosa przed zastrzeleniem Toda?
Miedziak (Copper).
Tu miałam duży dylemat ponieważ jeden z Odpowiadających napisał “Rex”, nawiązując tym samym do “Rudek i Rex” – pod takim właśnie tytułem wydano niegdyś tę historię w Polsce, w formie książki dla dzieci. Niestety, ponieważ konkurs dotyczy konkretnie wersji filmowych, odpowiedź ta nie została uznana, mimo iż była w gruncie rzeczy poprawna.

123. ZAPLĄTANI: Kto jest narratorem filmu?
Flynn Rider (Julian Szczerbiec).

124. ROGATE RANCZO: Jak nazywają się poplecznicy Alamedy?
Bracia Wacuś (the Willie Brothers).

125. PLANETA SKARBÓW: John Silver jest właścicielem śmiesznego różowego glutka. Jak ma to stworzonko na imię?
Morph.

126. PINOKIO: Jak się nazywa cygański lalkarz, który zamyka Pinokio w klatce?
Stromboli.

127. TARAN I MAGICZNY KOCIOŁ: Jak ma na imię magiczna świnka?
Henwen.

128. TARZAN: Tarzan ma wśród goryli przyjaciółkę, którą wszyscy nazywają Terk. Jak brzmi jej pełne imię?
Terkina.

129. DINOZAUR: Ile członków rodziny lemurów podróżuje wraz z Aladarem do Krainy Narodzin?
Czterech.

130. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (24)
Król Lew – The Circle of Life (Krąg życia).

131. KSIĘGA DŻUNGLI: Pułkownik Hathi jest dowódca grupy zwierząt patrolującej dżunglę. Jakich zwierząt?
Słoni.

132. BERNARD I BIANKA: Aby dostać się na statek Meduzy, myszy korzystają z pomocy Evinrude’a , który posiada najszybszą łódź na Diabelskim Rozlewisko. Jakim zwierzęciem jest Evinrude?
Ważką.

133. KRAINA LODU: Pod koniec filmu, książę Hans próbuje zabić Elsę. Kto powstrzymuje ostrze jego miecza?
Anna.

hans

134. PIORUN: Kim jest z zawodu Penny?
Aktorką.

135. KRÓLEWNA ŚNIEŻKA: Który krasnolud nie chciał się umyć przed kolacją i musiał zostać zmuszony przez innych krasnoludów?
Gburek.

136. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (25)
Dumbo – When I Seen An Elephant Fly (Za słonia co fruwa jak ptak)

137. WIELKI MYSI DETEKTYW: Rattigan ogromnie nie lubi gdy ludzie go przezywają. O jakie przezwisko chodzi?
Nie lubi gdy nazywa się go szczurem.

138. ALLADYN: Jak ma na imię papuga Jafara?
Jago (Iago).

139. NOWE SZATY KRÓLA: Jak Kuzko chciał ochrzcić swoją nową letnią rezydencję?
“Kuzkotopia! Naturalnie z hydro-zjeżdżalnią!” ^_^

140. KURCZAK MAŁY: W co grają dzieciaki podczas WFu?
W zbijaka. Odpowiedź “W dwa ognie” również była przyjmowana.

141. LIS I PIES: Jak ma na imię mentor i przyjaciel Miedziaka?
Max (w angielskiej wersji Chief).

142. KRAINA LODU: Jaką nazwę nosi królestwo Anny i Elsy?
Arendelle.

143. DUMBO: Dumbo to w rzeczywistości okrutne przezwisko. Jak naprawdę brzmi imię Dumbo, nadane mu przez matkę?
Jumbo Jr.

144. NOWE SZATY KRÓLA: Jakie zwierzę atakuje gdy pociągnąć za niewłaściwą dźwignię w laboratorium Yzmy?
Krokodyl/Aligator.

145. KSIĘŻNICZKA I ŻABA: Gdzie rozgrywa się film?
W Nowym Orleanie.

146. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (26)
Robin Hood – Oo De Lally (Ach co to za dzień)

147. KSIĘŻNICZKA I ŻABA: Jakie marzenie ma Tiana?
Założyć własną restaurację.

148. OGÓLNE: Tylko jedne film rozgrywa się w Ameryce Południowej. Który?
Nowe szaty króla.

149. WIELKI MYSI DETEKTYW: Za kogo przebierają się Bazyli Dawson by zakraść się do tawerny?
Za marynarzy.

150. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (27)
Księga Dżungli – Bare Necessities (Pod łapą cały świat)
Uwaga w przypadku tytułów piosenek: część odpowiedzi zawierała nie do końca poprawne tytuły. Jeśli mimo błędów językowych (np. “the” zamiast “a” w “A Whole New World” z Alladyna) albo przypadkowych literówek w polskim/angielskim tytule, widać było na pierwszy rzut oka, że Odpowiadający -zna- piosenkę i jej tytuł, odpowiedź uznawano. Niestety nie uznawałam odpowiedzi w których podawano np. pierwszą linijkę piosenki jako tytuł. Owszem, w niektórych piosenkach pierwsza linijka zwrotki lub refrenu jest jednocześnie tytułem piosenki, ale nie zawsze jest to kompatybilne w obu wersjach językowych. Co mam na myśli: anglojęzyczna wersja “Bare Neccesities” z Księgi Dżungli bierze swój tytuł od pierwszej linijki refrenu – “look for the bare necessities” – ale już polska wersja tej piosenki nosi tytuł “Pod łapą cały świat”, mimo iż pierwsza linijka refrenu brzmi “Już nie myśl o kłopotach swych”. W tym wypadku uznawałam tylko rzeczywisty tytuł piosenki czyli “Pod łapą cały świat”/”Bare Necessities”. Takich przypadków było w konkursie kilka.
Ulubiona odpowiedź Myszy:  “„Bare necessities” z „Księgi Dżungli” i to ulubiona piosenka Toma <3 <3 <3 lol”

151. WIELKI MYSI DETEKTYW: Kim jest z zawodu ojciec Oliwii Flaversham?
Zabawkarzem.

152. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (28)
Śpiące Królewna – Once Upon a Dream (Znam ze snu/Kiedyś we śnie)

153. RALPH DEMOLKA: Inne postacie z gry wymyśliły dla Wandelopy okrutne przezwisko. Jak ono brzmi?
Usterka (Glitch).

154. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (29)
Królewna Śnieżka – Someday My Prince Will Come (Ten sen co mi wciąż się śni/Mój książę kiedyś przyjdzie)
Fascynuje mnie jak często zdarzyło się Wam pomylić “Someday My Prince Will Come” z “A Dream Is A Wish Your Heart Makes” (Ja znam takie sny cudowne) z Kopciuszka. Chyba pora na powtórkę z -obu- filmów, kochani :)

155. KOPCIUSZEK: Macocha Kopciuszka jest właścicielką złego kocura. Jak ma on na imię?
Lucyfer.

156. BERNARD I BIANKA W KRAINIE KANGURÓW: Za uratowanie orlicy, Cody otrzymał od niej prezent. Jaki?
Jedno z jej złotych piór.

157. PLANETA SKARBÓW: Kapitan Amelia nie jest człowiekiem. Czym jest?
Kocicą :)
Odpowiedź “Człowiekokotem” również uznałam :D

TreasurePlanet4

158. TARZAN: Jak ma na imię słoń, przyjaciel Tarzana?
Tantor.

159. PLANETA SKARBÓW: W finale filmu, jak wiele dzieci mają Dopplera i Amelia?
Czwórkę – trzy dziewczynki i jednego chłopca.

160. RODZINKA ROBINSONÓW: Czym wyróżnia się odźwierny Robinsonów?
Jest wielką ośmiornicą. Odpowiedzi “Był robotem” nie przyjmowałam, ponieważ robot Karl nie był odźwiernym Robinsonów, a opiekunem i strażnikiem Alberta.

161. ATLANTYDA – ZAGINIONY LĄD: Jak brzmi pełne imię Kidy?
Kidagakash.

162. ŚPIĄCA KRÓLEWNA: Ojciec Aurory próbuje powstrzymać klątwę Maleficent przed spełnieniem się. Co robi?
Pali wszystkie kołowrotki. Zabranie Aurory by mieszkała z wróżkami w chatce w lesie było w istocie pomysłem wróżek, a nie króla.

163. ATLANTYDA – ZAGINIONY LĄD: Jak nazywa się lekarz należący do grupy badaczy, którzy próbują znaleźć Atlantydę?
Doktor Joshua Słodki (Joshua Sweet).

164. 101 DALMATYŃCZYKÓW: Jaką nazwę nosi posiadłość Cruelli DeMon?
Piekielne zamczysko (Hell Hall).

165. KSIĘŻNICZKA I ŻABA: Na jakim instrumencie gra aligator Louis?
Na trąbce.

166. KURCZAK MAŁY: Jak nazywa się miasto w którym mieszka Kurczak mały?
Dębki Duże (Oakey Oaks).

167. DUMBO: W którym amerykańskim stanie rozgrywa się akcja filmu?
Na Florydzie. Widać to w dwóch scenach – na początku, gdy bociany zrzucają swoje pakunki, widzimy mapę Stanów Zjednoczonych. Podobnie jest w scenie gdy widzimy pociąg jadący z trupą cyrkową.

168. MÓJ BRAT NIEDŹWIEDŹ: Kenai spotyka podczas swej podróży dwóch braci: Rutta i Tuka. Jakie to zwierzęta?
Łosie.

169. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (30)
Dzwonnik z Notre Dame – The Bells of Notre Dame (Dzwony Notre Dame)

170. DINOZAUR: Jakie zwierzęta znajdują jajko z małym Aladarem?
Lemury.

171. WIELKI MYSI DETEKTYW: Jakie zwierzęciem jest Felicja, ulubienica Rattigana?
Kotką.

172. MAŁA SYRENKA: Jakie imię przybiera Urszula gdy podaje się z ludzką dziewczynę?
Vanessa.

173. KURCZAK MAŁY: Jakiego koloru jest dziecko kosmitów pozostawione na ziemi?
Pomarańczowe.

174. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (31)
Mulan – A Girl Worth Fighting For (Ta za którą walczyć chcę)

175. WIELKI MYSI DETEKTYW: Jak nazywa się nietoperzy pomagier Rattigana?
Fidget.

176. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (32)
Pinokio – When You Wish Upon A Star (Milion gwiazd na niebie lśni)

177. ATLANTYDA – ZAGINIONY LĄD: Milo był przekonany że znajdzie wskazówki dotyczące położenia Atlantydy w jakim kraju?
Na Islandi (a nie w Irlandii).

178. TARAN I MAGICZNY KOCIOŁ: W co czarownice zamieniają ludzi?
W żaby.

179. ROBIN HOOD: Jakimi zwierzętami są Cyrgiel i Czubek, dwaj strażnicy Księcia Jana?
Sępami.

180. OGÓLNE: Tylko jeden główny bohater Disnejowskiego filmu nigdy się w swoim filmie nie odzywa. Który?
Dumbo.

181. KURCZAK MAŁY: Jakim zwierzęciem jest Specek Zawiotki?
Prosiakiem.

182. MULAN: Jak ma na imię owad który podąża za Mulan?
Kri-Kee. Odpowiedź “Świerszcz” również była przyjmowana.

183. KOPCIUSZEK: Jakiego koloru jest pierwsza sukienka Kopciuszka?
Pytanie lekko niejasne, ale większość bez problemu skojarzyła, że chodziło o pierwszą sukienkę w której Kopciuszek chce iść na bal. Była oczywiście różowa, a konkretniej różowo-biała.

cinderella-mice-making-dress

184. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (33)
Kopciuszek – Bibbidi-Bobidi-Boo

185. POCAHONTAS: Z czym Miko pomylił kompas?
Z ciastkiem/sucharkiem.

186. KRÓLEWNA ŚNIEŻKA: Jaki surowiec wydobywają krasnoludki?
Diamenty.

187. MÓJ BRAT NIEDŹWIEDŹ: Jak ma na imię szamanka plemienia Kenai?
Tanana.

188. NOWE SZATY KRÓLA: W jakie zwierzątko zamienia się Yzma pod koniec filmu?
W kotka.

189. ZAKOCHANY KUNDEL: Kto jest właścicielem włoskiej restauracji w której Lady i Tramp jedzą kolację?
Tony.

190. OLIVER I SPÓŁKA: Gdzie rozgrywa się kulminacyjna scena pościgu?
W tunelach metra i na moście.

191. MULAN: Jak odkryto prawdziwą tożsamość Mulan?
Została ranna i musiała zostać zbadana przez lekarza.

192. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (34)
Aryskotraci – Everybody Wants to Be a Cat (Każdy chciałby bluesa czuć)

193. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (35)
Pocahontas – Just Around the Riverbend (Ten za łukiem rzeki świat)

194. BERNARD I BIANKA W KRAINIE KANGURÓW: Jak ma na imię albatros który zabrał Biankę i Bernarda do Australii?
Wilbur.

195. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (36)
Królewna Śnieżka – Heigh-Ho (Hej ho)

196. KSIĘGA DŻUNGLI: Gdzie mieszkają król Louie i pozostałe małpy?
W ruinach świątyni.

197. PIOTRUŚ PAN: Podczas lotu do Nibylandii dzieci mijają znany londyński zabytek. Jaki?
Big Bena.

198. ZAPLĄTANI: Jak ma na imię kameleon, pupil Roszponki?
Paskal.

199. BERNARD I BIANKA: Jakim zwierzęciem był Rufus, najlepszy przyjaciel Penny?
Kotem.

200. HERKULES: Hades uwalnia tytanów z więzienia, ale tylko jednego z nich nasyła na Herkulesa. Którego?
Cyklopa.

201. MIECZ W KAMIENIU: Jak ma na imię sowa Merlina?
Archimedes, “the highly educated owl” ^_^

tumblr_mgb82bNyUd1r6u2sjo1_500

202. PIORUN: Jakiego kształtu było znamię Pioruna?
Pioruna :)

203. BAMBI: Skunks z którym zaprzyjaźni się Bambi zostaje przez jelonka ochrzczony specyficznym imieniem. Jak ono brzmi?
Kwiatek :3

204. TARAN I MAGICZNY KOCIOŁ: Co Gurgi kradnie Taranowi?
Jabłko.

205. KRÓL LEW: Czym Timon i Pumba karmią Simbę?
Robalami.

206. POCAHONTAS: Kto pierwszy wita Johna Smitha w Nowym Świecie?
Meeko.

207. BAMBI: Kto dba o Bambi po śmierci matki?
Ojciec – Wielki Książę Lasu.
Ulubiona odpowiedź Myszy: “Jakiś jeleń”. Podwójny wydźwięk tej odpowiedzi mnie powalił :D

208. TARZAN: Czego używa Tarzan do zabicia Sabora?
Grotu włóczni.

209. DINOZAUR: Z iloma dinozaurami początkowo zaprzyjaźnia się Aladar?
Z trzema.

210. ROGATE RANCZO: Jaką nazwę nosiło ranczo z którego pochodziła Maggie?
Ranczo Dixona.

211. MÓJ BRAT NIEDŹWIEDŹ: Kiedy niedźwiedzie siedzą w kręgu i wymieniają się opowieściami, podają sobie pewien przedmiot. Co to jest?
Bezgłowego łososia.

212. KOPCIUSZEK: Jak brzmi nazwisko macochy Kopciuszka?
Tremaine.

213. POCAHONTAS: Jak nazywa się mądre drzewo, którego porad słucha Pocahontas?
Babcia Wierzba (Grandmother Willow).

214. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (37)
Pocahontas – Colors of the Wind (Kolorowy wiatr)

215. ATLANTYDA – ZAGINIONY LĄD: Jaki jest tytuł książki, która zawiera klucz do znalezienia Atlantydy?
Dziennik Pasterza (The Shepherd’s Journal).

216. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (38)
Piękna i Bestia – Gaston (Piosenka Gastona)

217. MIECZ W KAMIENIU: Jak brzmi przezwisko którym sir Ektor, przybrany ojciec Artura, ochrzcił chłopca?
Pryszcz (Wart).

218. MULAN: Jakie imię nosił koń Mulan?
Khan. Odpowiedź “Chan” również została zaakceptowana (po długich deliberacjach) zarówno z tego względu, że mógł to być auto-correct Worda, jak i dlatego, że w polskim tłumaczeniu imię “Khan” mogło zostać przeinaczone.
Ulubiona odpowiedź Myszy: “Krowa!” XDDDD

219. RALPH DEMOLKA: Ralph niemal zostaje przyłapany na przemycie owoców przez Centralę Gier. Jakie owoce przemyca Ralph?
Wiśnie/czereśnie.

220. ZAPLĄTANI: Czego używa Roszponka aby pokonać Flynna podczas ich pierwszego spotkania?
Patelni.

221. PINOKIO: Kto uwalnia Pinokio z klatki w której zamknął go lalkarz?
Błękitna wróżka.

222. BAMBI: Co młody Bambi błędnie nazywa ptaszkiem?
Motylka :3

223. LIS I PIES: Co ma na imię sowa, która czuwa nad Todem?
Cioteczka (Big Mama).

224. LILO I STITCH: Kogo Lilo przedstawia Stitchowi jako wzór przykładnego obywatela?
Elvisa Presleya.

225. ALICJA W KRAINIE CZARÓW: Jakie rośliny zjada Alicja by zmienić swój rozmiar?
Grzyby. Odpowiedź “Marchewki z ogrodu Białego Królika” również była uznawana.
Ulubiona odpowiedź Myszy: “Ale to nie rośliny, powiada ci  mgr biologii”. No dobra – mea culpa ^^

226. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (39)
Mulan – I’ll Make A Man Out of You (Zrobię z was mężczyzn)

227. KOPCIUSZEK: Jaka brzmi pełne imię myszy Gusa?
Podchwytliwe pytanie. Większość odpowiedziała “Gustaw”, ale w anglojęzycznej wersji imię Gus to skrót od Octavius (Oktawiusz). W polskojęzycznej wersji myszka ta nosiła imię Kajtek (Kajetan). Odpowiedź brzmi więc “Octavius” albo “Kajetan”.

228. KSIĘGA DŻUNGLI: Czego boi się Shere Khan?
Ognia.

229. OLIVER I SPÓŁKA: Kto nadaje Oliverowi imię?
Penny, jego właścicielka.

230. KRAINA LODU: Ile bracia ma książę Hans z Wysp Południowych?
Dwunastu.

231. RODZINKA ROBINSONÓW: Jakie przezwisko nosi Mike Yagoobian, współlokator Leona w sierocińcu?
To pytanie wraz z poprawnymi odpowiedziami musiałam usunąć, ponieważ nieopatrznie pozostawiłam na formularzu z pytaniami właściwą odpowiedź :/

232. MIECZ W KAMIENIU: Jakie zwierzę ściga Merlina i Artura w lesie?
Wilk.

233. BERNARD I BIANKA: W jaki sposób wiadomość Penny dociera do myszy?
W dryfującej butelce.
*I will -not- sing “Message in a Bottle”. I will NOT*

234. NOWE SZATY KRÓLA: Horda jakich zwierząt atakuje Kuzko w dżungli?
Leopardów/jaguarów/panter. Każda z opcja była uznawana :)

235. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (40)
Mulan – Reflection (Lustro)

236. HERKULES: Kto jest narratorem filmu?
Najpierw narrator ;) Ale potem stery przejmuje pięć Muz.

237. PIORUN: Kto dał Piorunowi nadnaturalne zdolności?
Tricky question, bo w fabule filmu nadnaturalne zdolności Pioruna zostały mu dane przez ojca Penny, ale ponieważ dowiadujemy się, że Piorun w istocie jest nieświadomą gwiazdą telewizyjnego show, Mysz uznawała także odpowiedzi w stylu “Za zdolności Pioruna odpowiadali spece of efektów specjalnych” :)

238. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (41)
Herkules – A Star is Born (Aleja gwiazd)

239. KRAINA LODU: Kristoffowi towarzyszy pupil Sven. Jakim jest zwierzęciem?
Reniferem. Uznałam również odpowiedź “Karibou”.

240. MAŁA SYRENKA: Wiernym przyjacielem księcia Erica jest owczarek pasterski. Jak brzmi jego imię?
Max.

241. RALPH DEMOLKA: Jakim magicznym przedmiotem włada Felix?
Młotkiem.

242. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (42)
Król Lew – Can You Feel The Love Tonight (Miłość rośnie wokół nas)

243. KRÓLEWNA ŚNIEŻKA: Serce jakiego zwierzęcia podstawia myśliwy zamiast serca Śnieżki?
Świni, czy też dzika.
Tu miałam jeden z największych dylematów ponieważ 99% z Was udzieliło odpowiedzi “sarna”, “łania” albo “jeleń”. Zaintrygowało mnie to, więc sprawdziłam polski dubbing Królewny Śnieżki, ale tam także wyraźnie mamy dzika/świnię. Zakładam więc, że wszystkim wbiła się do głowy -baśniowa- wersja historii, gdzie królowa rzeczywiście dostaje serce (lub w ogóle narządy wewnętrzne) sarny (w niektórych wersjach: zająca). Niestety chodziło konkretnie o Disneyowski film, a tam Zła Królowa otrzymuje od myśliwego serce świni.

– To serce dzika, byłam szalona. (stary polski dubbing)
– Przyniósł mi serce świni, pożałuje głupiec. (nowy polski dubbing)
The heart of a pig! Then I’ve been tricked! (angielski oryginał) ???

244. PINOKIO: W co zamieniają się niegrzeczni chłopcy na Wyspie Przyjemności?
W osły.

245. RODZINKA ROBINSONÓW: Jak wygląda apokaliptyczna przyszłość stworzona przez Doris?
Totalitarna dystopia rządzona przez kapelusze :D

Doris's_world

246. DZWONNIK Z NOTRE DAME: Cyganka Esmeralda ma pupila o imieniu Djali. Jakie to zwierzę?
Koziołek.

247. ARYSKOTRACI: Jak ma na imię klacz, która pomaga uratować koty przed Edgarem?
Frou-Frou.

248. RODZINKA ROBINSONÓW: Do którego roku przenoszą się Albert i Leon aby poznać Robinsonów?
Do 2037, czyli 37 lat w przyszłość.

249. KRÓLEWNA ŚNIEŻKA: Kto pomaga Śnieżce znaleźć domek krasnoludków?
Leśne zwierzątka.

250. 101 DALMATYŃCZYKÓW: Jakim imieniem zostaje ochrzczony szczeniak, którego Roger ratuje przed śmiercią?
Szczęściarz (Lucky).

251. LILO I STITCH: Gdzie rozgrywa się akcja filmu?
Na Hawajach.

252. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (43)
Dzwonnik z Notre Dame – The Court of Miracles (Plac cudów).
Uznawałam również odpowiedź “Jaskinia cudów”, ponieważ w polskiej wersji językowej w trakcie filmu kryjówka cyganów nazywana jest Jaskinią Cudów, choć w piosence określana jest jako “plac”. To nie wina Odpowiadających, że tłumacz nie ujednolicił tłumaczenia ;)

253. MULAN: Za kogo przebiera się oddział Mulan aby zakraść się do pałacu?
Za konkubiny. Odpowiedź “Za kobiety (do towarzystwa)” również była uznawana.

254. ZAKOCHANY KUNDEL: Co Lady i Tramp jedzą podczas swojej romantycznej kolacji?
Spaghetti z mięsnymi kulkami (spaghetti with meatballs).

255. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (44)
Kraina Lodu – Do You Wanna Build a Snowman? (Ulepimy dziś bałwana?)
Ulubiona odpowiedź Myszy: “Do You Wanna Build a Showman?”. Epicka literówka.

256. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (45)
Król Lew – I Just Can’t Wait to be King (Strasznie już być tym królem chcę)

257. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (46)
Alladyn – Friend Like Me (Nie ma takich dwóch jak jeden ja)
Bardzo wiele osób pomyliło ten utwór z czymś z Księżniczki i żaby.

258. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (47)
Herkules – Zero to Hero (Nie zero a heros)

259. 101 DALMATYŃCZYKÓW: Skąd znają się Anita i Cruella?
Ze szkoły.
Zastanawiało mnie dlaczego często odpowiedzią było “Z pracy”, ale sądzę, że wiele Odpowiadających sugerowało się fabularną wersją 10 Dalmatyńczyków (też Disneya), gdzie Cruella i Anita rzeczywiście pracują razem w domu mody. Jednak w animacji – oraz jeśli pamięć nie myli, także w książce Dodie Smith – panie znają się ze szkoły.

260. MULAN: Jak ma na imię pies Mulan?
Mądrala (Little Brother).

261. ROGATE RANCZO: Koza Jeb kolekcjonuje coś, czym nie chce aby bawiły się małe świnki. Co zbiera Jeb?
Metalowe puszki.

262. OLIVER I SPÓŁKA: Pan Sykes, antagonista filmu, ma dwa psy, Karmela i Landryna. Jakiej są rasy?
Są dobermanami.

263. KRÓL LEW: Fabuła Króla Lwa przypomina sztukę William Szekspira. Którą?
Hamleta.

264. PIOTRUŚ PAN: Jak nazywa się krokodyl który ściga Haka?
Tik-Tak (Tick-Tock).

265. OGÓLNE: Jaki film jest ostatni w epoce tzw. Disnejowskiego renesansu?
Tarzan.

266. KURCZAK MAŁY: Kawałek “nieba”, która uderza Kurczaka Małego w głowę ma kształt pewnego znaku ruchu drogowego. Jakiego?
W kształcie znaku stop.

267. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (48)
Król Lew – Taniec Hula (Timon and Pumba’s Hula Song)
Oficjalnym tytułem piosenki jest “Hawaiian War Chant” i taką odpowiedź również przyjmowałam.

268. LILO I STITCH: Ile płaci Lilo za adopcję Stitcha?
Dwa dolary.

269. ALICJA W KRAINIE CZARÓW: Na jakiej książce oparto film?
“Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla.

270. ZAKOCHANY KUNDEL: Jakie zwierzę próbuje zaatakować dziecko w łóżeczku?
Szczur.

271. ARYSKOTRACI: Dwoje dzieci Diuszesy bierze udział w lekcjach muzyki. Na jakie lekcje uczęszcza trzecie dziecko?
Na lekcje malarstwa.

272. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (49)
Piękna i Bestia – Beauty and the Beast [Tale As Old As Time] (Piękna z Bestią jest) [Tej historii bieg]
Ulubiona odpowiedź Myszy: “ta piosenka, którą śpiewał smętny dzbanek”

273. MÓJ BRAT NIEDŹWIEDŹ: Parę jakich zwierząt napotyka Kenai jako pierwsze po przemianie w niedźwiedzia?
Wiewiórki (ziemne).

274. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (50)
Kraina Lodu – Let it Go (Mam tę moc)

275. Podaj tytuł piosenki i filmu z którego pochodzi. (51)
Alladyn – One Jump (O krok)