Urodzinowy konkurs Disneyowski dla wytrwałych. Część 1.

Z dawna obiecywany konkurs Disneyowski. Level: Hardcore.

Jeśli chcesz od razu przeskoczyć do konkursu i jego zasad, idź do wielkiego napisu “ZASADY KONKURSU”. Jeśli chcesz przeczytać Mysią notkę poprzedzającą, czytaj dalej :)

Aby uczcić drugie urodziny bloga, Mysz postanowiła wreszcie zorganizować dla Was Disneyowski konkurs o którym przebąkiwała od wakacji. To właśnie wówczas przezwyciężyłam stres i nieśmiałość i postanowiłam po raz pierwszy zgłosić punkt programu na konwent. Wybór padł na Avangardę, która ze względu na bycie imprezą warszawską (ergo: daleko nie mam) a także pierwszym konwentem na którym byłam, niesie ze sobą miłe wspomnienia i poczucie bezpieczeństwa. W 2014 na Avangardzie pojawił się nowy blok programowy, związany ze współpracą z Instytutem Anglistyki. “W to mi graj!”, pomyślała Mysz, zakładając że łatwiej jej będzie szprechać do ludzi w lengłidżu, niż jak człowiek po polsku.
By nie utrudniać sobie życia postanowiłam na rzucać się na główkę z pełną prelekcją – zamiast tego stwierdziłam, że zorganizuję konkurs. No dobrze, ale z czego? Szeroko pojęta fantastyka czy tematyka serialowo-filmowa wymagałby ode mnie zbyt wiele researchu, z kolei konkursy muzyczne są na Avie co roku, więc nie ma sensu się powtarzać. Wówczas przypomniałam sobie jak wielką frajdę miałam biorąc wraz z kilkoma znajomymi w konkursie Disneyowskim, zorganizowanym dwa lata temu na Polconie. Poziom konkursu był nader trudny – tym bardziej że pytania dotyczyły także animowanych sequeli, w tym wszelim produkcji straight-to-DVD – ale frajdy i zabawy było przy tym co nie miara. Pomyślałam więc: “Dobra, robię konkurs wiedzowy z Disneya po angielsku”.
Jak się okazuje, Mysz NIC nie umie zrobić jak normalny człowiek. Wybrałam Disneya licząc na to, że jest to temat w którym jestem na tyle zorientowana, że obejdzie się bez researchu. Tydzień siedzenia non-stop z głową w Disneyowskiej Wikipedii, rewatchu kolejnych mniej popularnych produkcji, segregowania, spisywania, rwania włosów z głowy oraz zarzekania się, że nigdy więcej nie obejrzę ani jednego filmu tego przeklętego gryzonia, który zrujnował mi życie, Mysz wylądowała z absolutnie psychopatyczną listą 825 pytań.
I’ll say it again: 825 pytań, dotyczących 43 pełnometrażowych, animowanych filmów Disneya (za wyłączeniem sequeli – które w większości wychodziły tylko na video lub nie były produkcjami Disneya animation, a jedynie podwykonawców – oraz produkcji Pixara, a także tzw. antologii, czyli filmów pozbawionych ciągłej fabuły, a składających się z kilku powiązanych tematycznie etiud – czyli np. Fantasia, ale i Winnie the Pooh – oraz filmów łączących animację z live action, czyli np. Mary Poppins). Już po tym szczegółowym opisie widać jakiego złapałam zajoba.
Pytania były podzielone na trzy kategorie trudności (i zależnie od tego można było uzyskać 1/2/3 pkt). Wśród nich znajdowało się 156 pytań typu “Jaka to melodia?” (zgadywanie na podstawie 20sekundowego fragmentu piosenki), oraz 15 pytań dotyczących każdego z 43 filmów, plus kilkadziesiąt pytań ogólnych o postacie i produkcje Disneya.
And to answer your question: yes, I’m legitimately crazy ^_^
W wyniku różnych komplikacji – a także niskiej frekwencji (tak to jest jak robisz konkurs w tym samym czasie, co losowanie nagród na stoisku Rebela) – ostatecznie konkurs na Avangardzie zamienił się w rozgrywkę stricte “Jaka to melodia?”, choć trzeba zaznaczyć, że zarówno Mysz jak i uczestnicy bawili się przednio, zgadując i podśpiewując kolejne piosenki. Ta muzyczna forma konkursu zawitała zresztą kilka miesięcy później na łódzką Kapitułę i, tym razem przy pełnej sali, wywołała niemało zamieszania. Okazuje się, że nie wszyscy mają Disneya tak obcykanego, jakby im się wydawało ;)
Mimo sukcesu wersji muzycznej, Mysz pod koniec roku skonstatowała, że została z kilkoma setkami pytań w łapkach and no idea what to do with them. Mogłabym je olać, ciesząc się z eksperckiej wiedzy o filmach Disneya którą zdobyłam dzięki tygodniowemu researchowi, ale prawda jest taka, że nie chciałam mieć wrażenia, że zmarnowałam ten tydzień i te skrupulatnie przygotowane pytania na nic.
Wówczas narodził się pomysł aby zaprezentować pytania Wam, kochane Robaczki, i zobaczyć jak sobie z nimi poradzicie. Wiem że wiele z Was jest, tak jak Mysz, zagorzałymi miłośnikami all things Disney, więc zorganizowanie dl Was konkursu było niemal oczywistością. Wraz z Lubym – który jest Mysim konsultantem i motywatorem – długo zastanawialiśmy się jaką formę ma przyjąć konkurs.
Oto do czego doszliśmy :)

ZASADY KONKURSU:

 • Konkurs dotyczy 43 pełnometrażowych, animowanych filmów Disneya. Pytania dotyczą zarówno wiedzy o konkretnych filmach (postacie, imiona, wydarzenia, etc.), jak i ogólnie o produkcjach Disneya; są też pytania typu “Jaka to melodia?”.
  Nie ma natomiast pytań o:

  • filmy Pixara
  • sequele (za wyjątkiem jedynego oficjalnego sequela Disneya, The Rescuers Down Under – Bernard i Bianca w krainie kangurów)
  • tzw. antologie (filmy składające się z kilku powiązanych tematycznie etiud – do nich zaliczamy m.in. Fantasia czy Winnie the Pooh)
  • filmy mieszające animację i live action (np. Mary Poppins).
 • Pytania są po polsku.
  Odpowiedzi można podawać po polsku, lub jeśli komuś jest łatwiej, może je podać po angielsku. W wypadku pytań muzycznych, należy podać tytuł piosenki i tytuł filmu z którego pochodzi. Akceptowane są zarówno polskie jak i angielskie tytuły filmów/piosenek.
 • Konkurs jest w formie spakowanego pliku do pobrania, w którym znajdziecie:
  •  tabelkę z pytaniami oraz rubryką na odpowiedzi. Pytania wiedzowe podają tytuł filmu, którego dotyczą. Pytania bez podanego filmu to pytania ogólne. Pytania muzyczne proszą o podanie tytułu filmu i piosenki.
   Odpowiedzi proszę wpisać w przeznaczoną na to rubrykę!
  • ponumerowane 20-stosekundowe klipy muzyczne. Pytania muzyczne mają przypisane numerki (w nawiasach). Gdy dojdziecie do pytania muzycznego, odtwórzcie utwór o danym numerku.
 • Na udzielenie odpowiedzi i przesłanie formularza macie 24 godziny
  od momentu zamieszczenia konkursowej notki. Liczy się godzina otrzymania przez Mysz maila. Konkurs jest ograniczony czasowo aby ukrócić ewentualne oszukańcze praktyki.
 • Wypełnione formularze przesyłacie w załączniku mailowym na adres: roguemousey@yahoo.pl, w tytule wpisując “Disney konkurs”, a w treści podając imię i nazwisko,
  plus ewentualnie swój “nick”, aby Mysz mogła wpisać je w rozpiskę punktacji. Ewentualnie można napisać wiadomość na fanpage’u MyszaMovie i dołączyć fomularz jako załącznik.
  Otrzymacie od Myszy potwierdzenie otrzymania formularza!
 • Mysz osobiście ocenia wszystkie formularze, podliczając otrzymane przez Was punkty. W związku z tym podliczenie wyników może troszkę potrwać; chcę mieć jednak pewność że wszystkich oceniam sprawiedliwie.
 • Wyniki zostaną opublikowane (w formie: imię “nick” nazwisko + liczba otrzymanych punktów) wraz z poprawnymi odpowiedziami na wszystkie pytania w niewyznaczonym jeszcze terminie, zależnym od liczby zgłoszeń.
 • Nie ma obowiązku udzielenia odpowiedzi na wszystkie pytania!
  Możecie odpowiedzieć tylko na pytania z tych filmów, które znacie, lub tylko na pytania muzyczne. Ideą konkursu jest sprawdzenie swojej wiedzy i dobra zabawa, a nie popisanie się tym, kto wie najwięcej. Tym bardziej że chwilowo, z racji researchu, Mysz prawdopodobnie wie najwięcej ;)
 • Proszę nie oszukiwać!
  Liczę na to że większość z Was chce przede wszystkim mieć z tego fun i nie jest tu dla prestiżu ani korzyści materialnych (tym bardziej że te będą raczej symboliczne). Wiem też jednak że w obecnej dobie Internetu wyszukanie czegoś w Google’u jest kwestią kilku kliknięć. Nie wykluczam, że część z Was będzie korzystać z pomocy Wujka Google’a i akceptuję to – mnie też czasem wyleci z głowy tytuł ‘tej jednej piosenki’, albo imię konkretnej postaci. Nie proszę Was o to byście kompletnie odcięli się od Internetu, ale byście chociaż postarali się z niego nie korzystać.
  Część pytań jest skonstruowana w taki sposób, że zGooglanie odpowiedzi zajmie ułamek sekundy. Inne są skonstruowane w taki sposób, że jeśli nie znasz filmu na pamięć, albo nie masz pod ręką kopii filmu, by szybko przejrzeć właściwy fragment, udzielenie odpowiedzi może sprawić trudności. As you can imagine, skonstruowałam tak konkurs specjalnie, aby upewnić się, że nikt nie uzyska 100% wyniku.
 • Pierwsze dziesięć osób, które zakończy konkurs z najwyższym wynikiem, otrzyma ufundowaną przez Mysz płytę z filmem Disneya.
  Zdaję sobie sprawę, że nie są to duże, wartościowe nagrody, ale sądzę że mi to wybaczycie – nagroda jest naprawdę symboliczna (it’s all about the fun!), bo Mysz zapłaciła za filmy z własnej kieszeni. 10 filmów to i tak niezły wydatek ;)
  Osoba z najwyższą liczbą punktów, oprócz wiekuistej chwały, będzie mogła jako pierwsza wybrać z 10 różnych(!) filmów swoją preferowaną nagrodę. Jako druga swój gift wybierze osoba z drugim najwyższym wynikiem, i tak dalej, i tak dalej.

WAŻNA INFORMACJA:

Istnieją trzy etapy konkursu, każdy po 275 pytań (w sumie 825) – etap łatwy za 1 pkt, etap średni za 2pkt, i  etap trudny za 3 pkt. Wśród tych 825 pytań znajdują się zarówno pytania o konkretne filmy (postacie, imiona, wydarzenia, etc.), jak i pytania ogólne o produkcje Disneya, oraz 156 pytań muzycznych typu “Jaka to melodia?”.
Obecnie przed Wami pierwszy etap, czyli 275 pytań. Jeśli spodoba Wam się taka intensywna forma konkursu, kolejne etapy pojawią się w takiej samej formie (275 pytań za 2 pkt, 275 pytań za 3pkt). Jeśli uznacie że konkurs jest za trudny, zbyt długi (ie. zbyt wiele pytań LUB za mało czasu na udzielenie odpowiedzi), lub że powinna być jednolita punktacja (pojedyncze punkty za wszystkie pytania, na każdym etapie trudności), Mysz jest otwarta na uwagi i wprowadzenie stosownych zmian w kolejnych edycjach, włącznie z ograniczeniem liczby pytań (np. do stu) lub wydłużeniem czasu przeznaczonego na odpowiedzi.
Istnieje również opcja aby ostatni etap – najtrudniejszy (przy założeniu że zmniejszam liczbę pytań), odbył się via chat. Wówczas pewna liczba osób z najwyższymi wynikami będzie walczyć w final death round o tytuł zwycięzców. Ewentualnie jest to opcja do rozważenia, jeśli po trzecim etapie okaże się, że mamy nierozstrzygalne remisy.
I to tyle. May the best Disney-fan win! ^_^
POBIERZ PLIK
zawierający formularz konkursowy
i pliki muzyczne
Pobierz plik ZIP lub RAR z UpToBox