Rap z przesłaniem. Album “Everybody” Logica

Mysz zachęca do przesłuchania albumu “Everybody” Logica. Rzadko wypowiadam się na temat rapu, ale tej płycie naprawdę warto dać szansę.

Mysz jakiś czas temu polecała w podcaście nowy album “Everybody” Logica, ale wiem, że nie wszyscy z Was go sluchają. I choć może się to wydawać dziwne, biorąc pod uwagę, jak rzadko piszę o muzyce – a już o rapie to w ogóle – chciałabym zachęcić Was do jego przesłuchania.

Rap nie jest gatunkiem z którym na co dzień mi po drodze. W prehistorii bloga pisałam, że rap bywa moją guilty pleasure. Ignorując głupoty, które ewentualnie wypisywałam cztery lata temu, a także pomijając fakt, że nie uznaję już zjawiska guilty pleasure, słuchanie rapu i tak potrafi sprawić mi wiele przyjemności. Darzę ogromnym szacunkiem artystów, którzy potrafią produkować tak niesamowite teksty i wpadające w ucho rytmy, a w to wszystko dodatkowo wpleść często bardzo osobiste historie i poruszające przemyślenia. I w tę właśnie kategorię artystów wpisuje się Logic.

Dlaczego “Everybody” jest takie dobre?

“Everybody” to swoisty concept album, gdzie kolejne utwory przeplata historia niejakiego Atoma. Nasz protagonista ulega wypadkowi samochodowemu, by następnie odbyć rozmowę z Siłą Wyższą (graną przez Neila deGrasse Tysona). W trakcie tej konwersacji dowiaduje się, że jedynym sposobem, by przejść do zaświatów jest reinkarnacja. Jest jednak pewien szkopuł – trzeba się zreinkarnować we wszystkich ludzi, jacy kiedykolwiek żyli na Ziemi. Między innymi stąd pochodzi nazwa albumu :)

Drugi ciekawy element to zawarta w tekstach historia samego Logica. Jak przyznaje sam raper, “Everybody” było dziełem powstającym w bólach i przy nielichej dawce obaw – musiał zmierzyć się z trudnym tematem swego pochodzenia. Urodzony w mieszanej rodzinie, Logic dorastał w trudnych warunkach, wśród biedy, narkotyków i przemocy. Mysza z rosnącym zdumieniem i podziwem słuchała zawartych w tekście zmagań, z jakimi mierzył się Logic. Trudno wyobrazić sobie, co czuł i przez co przechodził (pozornie) biały chłopak, który identyfikuje się zarówno jako osoba biała, jak i członek czarnoskórej społeczności.

"Everybody" Logica

Jest wreszcie trzeci element, czyli szerszy aspekt socjopolityczny. Logic nie stroni od poruszania aktualnych, często bardzo ciężkich tematów i podjął za punkt honoru zawarcie płycie utworów, które w taki, czy inny sposób dotyczą każdego (tytułowe everybody). Na płycie znajdziemy więc nie tylko doświadczenia samego Logica, ale także kwestie bardzie uniwersalne. Są tu rozważania nad orientacją seksualną i prześladowaniem osób LGBTQ+, napięciami rasowymi, współczesną Ameryką pod rządami Trumpa, czy nawet tematem samobójstw.

I tu Mysz chciałaby się podzielić wideoklipem do utworu “1-800-273-8255”, którego tytuł jest w istocie numerem National Suicide Prevention Lifeline, czyli amerykańskiego pogotowia/linii zaufania dla osób rozważających samobójstwo. Jest to naprawdę piękny utwór i jeśli mielibyście wysłuchać tylko jednego kawałka Logica, niech to będzie ten. Słyszymy w nim przeplatające się głosy osoby dzwoniącej pod ten numer, która pragnie się zabić. Następnie Logica przybiera postać osoby po drugiej stronie linii, która pracuje w telefonie zaufania. Przekazuje jej ustami słowa pocieszenia i zapewnienia, że mimo wszystko, warto żyć. Utwór kończy znów głos dzwoniącego, który tym razem deklaruje “I don’t wanna die anymore”.

A sam wideoklip do piosenki jest absolutnie cudowny – i to nie tylko dlatego, że występują w nim Don Cheadle i Luis Guzman :)

Mysz bardzo podziwia, że Logic wziął sobie do serce wypowiedzi swoich fanów – którzy często na spotkaniach z nim deklarowali “Your music saved my life” – a następnie napisał, rzeczywiście mogący uratować komuś kiedyś życie. Całe przesłanie Logica to “peace, love and positivity” i mimo trudnych kwestii, które porusza, słychać to w jego utworach. A na dowód, że muzyka ma naprawdę wielką moc, załączam poniższe dane:

W dzień wypuszczenia utworu

  • NSPL zanotowała drugą najwyższą liczbę telefonów w swojej historii. Liczba zgłoszeń wzrosła o 27% w porównaniu do średniej liczby zgłoszeń z tego samego dnia tygodnia (z ostatnich trzech tygodni)
  • częstość wyszukiwań w Google dla numeru NSPL wzrosła o ponad 100%. Później spadły, ale znów wzrosły, gdy wypuszczono album. Od czasu wypuszczenia piosenki, częstość wyszukiwań nadal pozostaje o 25% wyższa niż wcześniej. Wyszukaniom numeru często towarzyszyło słowa “lyrics” i “logic”, co świadczy o bezpośredniej korelacji tego wzrostu z utworem Logica.
  • strona NSPL zanotowała trzykrotny wzrost aktywności na swoim profilu na Facebooku, a także ponad milion reakcji na Twitterze (w przeciągu 5 dni od wypuszczenia utworu)
  • wielu pracowników ośrodków pomocy i pogotowi telefonicznych zauważyło, że dzwoniący często wspominają o utworze Logica.

(dane pochodzą z oficjalnego oświadczenia prasowego wypuszczonego przez NSPL, załączonego tu)

"Everybody" Logica

A ostatni, ale nie mniej istotny powód, to że Logic poprosił by Sam Spratt, grafik, który namalował okładkę albumu, wzorował się na obrazie “Gody w Kanie Galilejskiej” Paola Veronesego. Wytrawne oko znajdzie wśród przedstawionych przez Spratta postaci osoby z bliskiego otoczenia Logica – jego współpracowników i menadżerów, specjalistów od social media, osoby, które pracowały przy albumie, jego ochroniarzy, fanów, ludzi, którzy go odkryli, albo którzy się nim zajęli, gdy mieszkał na ulicy, inspirujących go twórców, czy nawet jego rodzinę, żonę i psiaki… lista jest długa, a szczegóły powstawania tej naprawdę olśniewającej okładki możecie doczytać tutaj. Plus wśród twarzy można wypatrzyć parę znajomych twarzy z internetowego serialu streamingującego D&D, Critical Role. Ale o swojej miłości do CR Mysz napisze innym razem :)

Gdyby interesowały Was inne utwory z tej płyty, których warto wysłuchać, Mysz poleca “Black Spiderman”, które ma świetny teledysk i które ubóstwiam ze względu na nawiązanie do Donalda Glovera w roli czarnoskórego Spider-mana, oraz tytułowe “Everybody”, które ma fenomenalny hook muzyczny i tekstowy:

“Everybody people, everybody bleed, everybody need something
Everybody love, everybody know, how it go
Everybody people, everybody bleed, everybody need something
Everybody love, everybody know”

Liczę, że dacie Logicowi szansę, Robaczki ^_^

I pamiętajcie, że nie jesteście sami. It gets better.

EDIT:

Po występie Logica na tegorocznej gali VMAs, liczba telefonów pod numer NSPL znów skoczyła o 50 procent <3